Et niche-datingsite kan være en reel forretning. Men afstanden mellem idé og betalende brugere er større, end de fleste guides lader ane — og de dyreste poster er ikke dem, man forventer.

Hvor stort er markedet?

Markedet

Hvor stort er markedet egentlig?

Tallene forveksles ofte, fordi „online dating“ og „dating services“ opgøres hver for sig.

OpgørelseOmsætningHvad dækker det
Dating Services i altCa. 8,4 mia. USDOnline dating, casual dating og matchmaking
Online dating aleneCa. 3,2 mia. USDKun den snævre kategori
EuropaCa. 1,2 mia. USDHele det europæiske marked
Men markedet er ekstremt koncentreret
Match Group alene – Tinder, Hinge, Match.com, OkCupid m.fl. – omsætter for omkring 3,5 mia. USD. Sammen med Bumble og Grindr står de tre for langt størstedelen af hele markedet.

Konsekvensen for dig: den „milliardforretning“, tallene beskriver, ligger næsten udelukkende hos tre selskaber. Restmarkedet er langt mindre, end overskrifterne antyder.

Tallene forveksles ofte, fordi der findes to opgørelser:

  • Dating Services i alt: ca. 8,4 mia. USD — online dating, casual dating og matchmaking tilsammen
  • Online dating alene: ca. 3,2 mia. USD
  • Europa: ca. 1,2 mia. USD

Men markedet er ekstremt koncentreret

Match Group alene — Tinder, Hinge, Match.com, OkCupid — omsætter for omkring 3,5 mia. USD. Sammen med Bumble og Grindr står de tre for langt størstedelen.

Det er den vigtigste tal-oplysning for dig: den milliardforretning, overskrifterne beskriver, ligger næsten udelukkende hos tre selskaber. Restmarkedet er langt mindre, end det lyder.

Det gør ikke en nichesatsning umulig — men det betyder, at forretningsplanen skal bygge på et realistisk lille marked, ikke på en andel af de otte milliarder.

Nichen er hele forretningen

De store platforme kan ikke være alt for alle. Det er den eneste åbning, der findes.

Mulige nicher på det danske marked:

NicheOvervejelse
Seniorer (55+)Voksende demografi, høj betalingsvilje
Friluftsliv og naturStærk dansk foreningskultur at bygge på
Landbrug og landdistrikterFindes internationalt, tyndt besat herhjemme
AkademikereKlar profil, men lille målgruppe
VeganereVoksende, men smal i et land med 6 mio. indbyggere
TrosbaseretEtableret internationalt, begrænset dansk marked
LGBTQ+ undergrupperKræver særlig omhu med datasikkerhed

Det afgørende spørgsmål

Er nichen stor nok til at have aktive brugere på begge sider?

Danmark har omkring 6 millioner indbyggere. Trækker du fra på alder, civilstand, geografi og interesse, bliver en “smal” niche hurtigt til nogle få tusinde mennesker — hvoraf en brøkdel melder sig.

Et datingsite uden aktive brugere er værdiløst. Det er ikke en platform, du kan bygge stille og roligt op over år: brugerne skal være der, fra den dag den første melder sig, ellers går de igen.

Teknikken

Et datingsite er ikke en hjemmeside. Det er brugerprofiler, matchning, chat i realtid, billedupload, betalingsintegration og moderation.

LøsningPris cirkaEgnet til
Færdig dating-software5.000-30.000 kr. engangsHurtig start med standardfunktioner
WordPress + plugins0-2.000 kr./årTest af koncept, små brugertal
White label500-3.000 kr./md.Hurtigst til markedet
Skræddersyet100.000 kr.+Kun med finansiering og et klart koncept

Om white label: du deler brugerbase med andre sites på samme platform. Det løser koldstartsproblemet — men det betyder også, at dine brugere ikke er dine, og at du reelt ikke har et selvstændigt produkt.

Hosting: billig delt hosting duer ikke til realtidschat og billedupload. Regn med VPS eller cloud fra nogle hundrede kroner om måneden.

Det, der er sværere end teknikken

Jura og ansvar

Det, der er sværere end teknikken

En datingplatform håndterer følsomme personoplysninger og brugergenereret indhold. Begge dele er reguleret.

OmrådeHvad det kræver
GDPRData om seksuel orientering og religiøs overbevisning er særlige kategorier med skærpede krav. Byg sletning ind fra start
DSAEU’s forordning om digitale tjenester kræver anmeldelsesmekanisme, klageadgang og kontaktpunkt for platforme med brugerindhold
Aldersgrænse18 år. Et afkrydsningsfelt er ikke tilstrækkeligt som kontrol
ModerationBilleder skal gennemgås. Ulovligt materiale skal fjernes og anmeldes – også uden for kontortid
SvindelFalske profiler og romancesvindel rammer alle platforme. Planlæg håndteringen, før I åbner
Moderation er en løbende driftsudgift
Det er ikke en post, der kan afsættes én gang i år 1. Nogen skal kunne reagere hver dag – også weekender.

Det er den udgift, de fleste budgetter for datingsites glemmer, og den hyppigste årsag til, at små platforme lukker.

Denne artikel er en generel introduktion og erstatter ikke juridisk rådgivning. Søg professionel hjælp, inden du lancerer.

GDPR

Data om seksuel orientering og religiøs overbevisning er særlige kategorier med skærpede krav. Flere af de mest oplagte nicher rammer præcis dette.

Byg sletning ind fra begyndelsen. En bruger, der beder om at blive slettet, skal slettes — også fra backups og logfiler. Det er langt dyrere at bygge om bagefter.

DSA

EU’s forordning om digitale tjenester gælder platforme med brugergenereret indhold. Kravene omfatter blandt andet:

  • En anmeldelsesmekanisme, hvor brugere kan indberette indhold
  • En klageadgang, hvis du fjerner noget
  • Et kontaktpunkt for myndigheder

Aldersgrænse

18 år — og et afkrydsningsfelt er ikke en kontrol. Overvej, hvordan du reelt håndhæver det.

Moderation

Billeder skal gennemgås. Ulovligt materiale skal fjernes og anmeldes — også uden for kontortid.

Falske profiler og romancesvindel rammer alle platforme. Ikke måske. Planlæg håndteringen, før du åbner.

Dette er den post, budgetterne glemmer. Moderation er ikke en engangsudgift i år 1 — det er en daglig driftsomkostning, og den hyppigste årsag til, at små platforme lukker.

Denne artikel er en generel introduktion og erstatter ikke juridisk rådgivning.

Forretningsmodel

ModelFordelUlempe
FreemiumLav barriereSvær konvertering
AbonnementForudsigelig indtægtKræver tillid fra start
CreditsFleksibeltKomplekst for brugeren
AnnoncerGratis for brugerneKræver stor trafik

Freemium er standard i branchen — gratis basisadgang, betaling for ubegrænsede beskeder, avanceret søgning og synlighed.

Betalingsløsning: Stripe eller QuickPay håndterer begge tilbagevendende betalinger.

Budget

PostLavtMellemHøjt
Domæne og hosting, år 12.0006.00015.000
Platform5.00015.00050.000+
Design5.00020.00080.000
Juridisk rådgivning5.00015.00030.000
Markedsføring, år 110.00050.000200.000+
Moderation, år 115.00060.000150.000+
I alt~42.000~166.000525.000+

Markedsføring og moderation er de to store poster — og de er begge løbende, ikke engangsudgifter.

Validér, før du bygger

Det bedste råd i hele denne guide:

Lav en landingside, beskriv konceptet, og se om folk skriver sig op — inden du bruger en krone på teknik.

Får du 200 tilmeldinger på tre måneder i din niche, er der noget at bygge på. Får du 12, har du sparet mange penge og et halvt års arbejde.

Kildehenvisninger

Ofte stillede spørgsmål

Hvor stort er markedet for online dating?

Hele markedet for dating services ligger omkring 8,4 mia. USD. Den snævre kategori “online dating” er cirka 3,2 mia. Europa udgør omkring 1,2 mia.

Kan man konkurrere med Tinder?

Ikke frontalt. Match Group, Bumble og Grindr har størstedelen af markedet. Et nyt site skal have en niche, de store ikke betjener.

Hvad koster det at starte?

Realistisk fra omkring 40.000 kr. i år 1 med en færdig platform — men markedsføring og moderation dominerer budgettet.

Hvilke juridiske krav gælder?

GDPR, DSA, 18-årsgrænse og et reelt moderationsansvar. Data om seksuel orientering og tro er særlige kategorier med skærpede krav.

Hvad er det sværeste?

At få nok aktive brugere til, at der er nogen at matche med. Teknikken er den lette del.

Er white label en god idé?

Det løser koldstartsproblemet, men du deler brugere med konkurrenter og har begrænset kontrol over produktet.

Hvordan tester jeg idéen billigt?

Byg en landingside, beskriv konceptet, og mål hvor mange der skriver sig op — før du investerer i teknik.